Postanowiliśmy nadrobić niektóre speleozaległości dotyczące Beskidu Żywieckiego i spotkać się z działającym tam intensywnie Pawłem (Koło Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. Ludomira Sawickiego).
W pierwszej kolejności skierowaliśmy się w Pasmo Jałowieckie. Odwiedziliśmy Zbójską Dziurę K.Bż-06.02 (fot. 1: korytarzyk wejściowy) znajdującą się na zboczach Sitkowej Grapy. Nos Rafała zadziałał błyskawicznie i po krótkim kopaniu Zbójska Dziura powiększyła się o około sześć nowych metrów (fot. 2: Rafał przygotowuje się do wniknięcia w nowe partie; fot. 3 & 4: Rafał i Paweł wnikają). W wyeksplorowanej części obiektu stwierdzono obecność jednego nietoperza.
Pozostając po orograficznie lewej stronie doliny, przejechaliśmy kawałek na południowy zachód, a naszym celem był kameralny zakątek pośród lasu. Podeszliśmy przed ukrytą tam Grotę w Rowie na Surmiaków Groniu K.Bż-06.07 (fot. 5). Rafał zbadał Szczelinę w Surmiaków Groniu K.Bż-06.06 (fot. 6). Trzech z nas obejrzało od środka Jaskinię w Surmiaków Groniu K.Bż-06.05. Zerknęliśmy także na Schronisko pod Płytą w Surmiaków Groniu K.Bż-06.09.
Następnie przejechaliśmy w Pasmo Policy, żeby zobaczyć najdłuższą w Beskidzie Żywieckim Jaskinię Oblica K.Bż-05.09. Obiekt wyróżnia się na tle innych tutejszych jaskiń także głębokością, co urozmaica jego zwiedzanie (fot. 7: w Jaskini Oblica). W czwórkę przebyliśmy większą część głównych partii, trzy osoby dotarły w rejon dna. W jednej z dolnych komór hibernowało osiem nietoperzy. Zwróciliśmy uwagę, że wewnątrz było dosyć sucho i mało błotniście.
Podczas wyjazdu zgromadzono nowe współrzędne GPS do Bazy Obiektów Jaskiniowych Polskich Karpat Fliszowych.
Dziękujemy Pawłowi i Zbigniewowi za poświęcenie swojego czasu, pokazanie interesujących miejsc oraz wzbogacenie naszej wiedzy o jaskiniach Beskidu Żywieckiego.
Fotogaleria: LINK
Sebastian | Rafał | Paweł & Zbigniew